Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Pomoč pri delu z MS Excelom
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

Pozdravljeni.
Občasno se na vas obrnem s prošnjo po pomoči, do sedaj še vedno uspešno :)
Prosim za pomoč pri naslednji težavi. Izvorno tabelo sem preko možnosti ''Prilepi s povezavo'' prekopiral v drugi list v sklopu istega delovnega zvezka. Cilj mi je, da se vsaka sprememba na izvorni tabeli, izrazi tudi na prekopirani tabeli na drugem listu. Realnost je takšna, da se podatki prenesejo zadovoljivo, težava pa nastane, če brišem posamezno vrstico na izvorni tabeli. V tem primeru, vrstica na prekopirani tabeli ostane, v celicah vrstice pa se pojavi samo oznaka za neveljaven #SKLIC!. Sumim, da oblike tabele v drugem listu na tak način ne morem spreminjati, ne vem pa kako naj rešim nastalo težavo in dosežem želeno. Za odgovor se vam zahvaljujem.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Za odgovor se moramo vrniti kakšen korak nazaj in najprej odgovoriti na vprašanje, zakaj to potrebujete oz. zakaj ste to počeli.

Zakaj potrebujete to tabelo na drugem listu?
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

V izvorni tabeli imam med drugimi, tudi stolpce v katerih so rojstni datumi posameznih oseb in izračun njihove starosti. Rad bi pa v dveh posameznih stolpcih dobil število oseb, ki ustrezajo dvema različnima pogojema vezana na starost ( preštej mlajši od x let in preštej starejši od x let ) Za ta namen uporabljam funkcijo COUNTIF, ki mi pa da napačen rezultat, saj mi v vrstici tabele upošteva tako rojstne datume, kot izračun starosti. Zato sem zadevo zastavil tako, da mi program iz izvornega lista prekopira vse stolpce razen stolpcev z rojstnimi datumi na drugi list, kjer pa sem v tabeli dodal dva stolpca v katerih s funkcijo COUNTIF dobim pravilne podatke. Verjetno obstaja bolj enostaven način s tole funkcijo COUNTIF, kjer lahko upoštevaš več pogojev vendar lahko kot samouk temu rečem samo:' It is too much, my friend. too much' :).
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

No, kako dobro, da sem vas vprašal zakaj to počnete in pravilno sem sklepal da iz popolnoma napačnih razlogov.

Torej funkcijo COUNTIF poznate in jo znate uporabljati, hkrati pa ste spodaj zapisali angleški stavek in zatorej sklepam, da vam angleščina ni tuja.

Če torej združiva vaše znanje Excela in angleščine, ter rečeva, da funkcija COUNTIF zna upoštevati EN pogoj, kaj bi potem po inerciji delala funkcija COUNTIFS?

In English, we get the plural by adding the letter s to words. :D

Za vajo si torej na spletu poglejte kako uporabiti funkcijo COUNTIFS z več pogoji.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

Ha...nije žvaka za seljaka! :).
Vaš odgovor je samo potrditev tega, da improvizacija ni vedno dobrodošla.
Odlično! Hvala za pomoč in napotilo. Upam pa, da vas dobra volja pri delitvi znanja ne bo zapustila.
Vam želim vse dobro.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

Hvala

vse dobro tudi vam
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

Ha, meni je prav žal, da vas zopet nadlegujem ampak se spet vrtim v krogu. Vse kar sem od včeraj pogledal v povezavi s funkcijo COUNTIFS, mi kaže prikaz rezultata po stolpcih in je razumljivo opisano. Nikjer pa nisem našel opisa kako naj funkcijo COUNTIFs uporabim za prikaz rezultata po vrsticah, kar trenutno iščem. Vse mi kaže na to, da funcije COUNTIFS verjetno ne morem uporabiti za prikaz rezultatov po posameznih vrsticah. Tabela ima recimo 10 stolpcev. Jaz pa želim v enajstem in dvanajstem tolpcu prikazati vrednosti ( preštej mlajši od x let in preštej starejši od x let), ki bi jih funkcija COUNTIFS našla po posameznih vrsticah s tem, da pri prikazu ne upošteva določenih stolpcev. Kako lahko to dosežem?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

Si p ana žalost ne predstavljam, kako izgleda vaša tabela oz. podatki.

Napišite prosim primer parih vrstic in opišite, kaj točno želite doseči
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

Verjetno bo lažje, če vam pošljem povezavo na pdf datoteko, kjer je tabela (https://drive.google.com/file/d/1x_E-ty ... sp=sharing ).
Doseči želim to, da se v zadnjih dveh stolpcih izpiše število oseb, ki zadostujejo kriteriju, ki je zapisan v naslovu stolpca. Kot zadevo razumem funkcija ne sme zajeti pogleda po stolpcih ampak mora zajeti pogled po vrsticah in dati rezultat. In ravno tu imam težavo. S funkcijo COUNTIF sem zajel obseg vseh vrstic v sklopu enega zapisa in dobil napačen rezultat, ker nisem izvzel nepotrebnih stolpcev, pri funkciji COUNTIFS pa mi vedno javlja neko napako. Zato sem prišel na idejo, da tabelo kopiram s povezavo in potem v drugem listu izbrišem nepotrebne stolpce, dodam dva stolpca, nato pa s funkcijo COUNTIF dobim želene rezultate.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

Tega pa ne vidim prebrati tudi če pdf povečam.

In kar je bolj pomembno. Za rešitev težave je pomembnih samo par stolpcev (kolikor razumem). Prikažite samo tistih par stolpcev, ne pa tabele z ne-vem-koliko stolpci.

Pa ta vaš PDF bo nekoč izginil in nekdo, ki bo bral tole tematiko ne bo vedel o čem je govora, zato je dobro če so podatki zapisani v forumu.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

Ups. Sem hotel, da bo hitreje in bolje pregledno, na to pa nisem niti pomislil!
Torej. V tabeli imam več zapisov po vrsticah v več stolpcev ( Stolpci: Ime in priimek nosilca; Datum rojstva; Starost na današnji dan; Ime osebe 2; Datum rojstva; Starost na današnji dan; Ime oseba 3; Datum rojstva; Starost na današnji dan; in tako naprej vse do 'Ime osebe 10'). V vrstice tabele vnašam vrednosti za posamezne nosilce.
Podatke zbiram v stolpcih: Ime in priimek nosilca; Datum rojstva nosilca; Ime osebe X.
Vrednosti za stolpec ' Starost na današnji dan', so izračunane.
Moja želja je, da se v dva dodatna stolpca z nazivom ' Število oseb starih X let ali manj' in ' Starost oseb starih X let ali več' izračuna vrednost po posameznih vrsticah. In tu imam težavo. Kot sem že omenil sem s funkcijo COUNTIF zajel obseg vseh vrstic v sklopu enega zapisa in dobil napačen rezultat, ker nisem izvzel nepotrebnih stolpcev( Ime osebe X; Datum rojstva za osebo X), pri funkciji COUNTIFS pa mi vedno javlja neko napako, ker jo ne znam pravilno nastaviti. Zato sem prišel na idejo, da tabelo kopiram s povezavo in potem v drugem listu izbrišem nepotrebne stolpce, dodam dva stolpca, nato pa s funkcijo COUNTIF dobim želene rezultate. To bi bilo to!
Hvala za priporočilo glede kasnejših ogledov!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

Aha,

tabelo imate napačno zastavljeno! Pravilna tabela je sledeča:

Koda: Izberi vse

Ime in priimek | Datum rojstva | Starost na današnji dan
In potem morate ljudi vnašati po vrsticah in ne po stolpcih! Vsaka oseba ima eno vrstico.
V kolikor pa ste osebe vnašali po vrsticah, ker imate tako neke osebe (ki gredo skupaj) v eni vrstici, pa morate še vedno uporabiti prvi način, le da dodate še en stolpec, kjer imajo vse osebe ki gredo skupaj pač isto oznako - recimo 'Rod'

Koda: Izberi vse

Ime in priimek | Datum rojstva | ROD         | Starost na današnji dan 
Miha Novak     | dd.mm.yyyy    | Novakovi    | xxxx             
Jožica Novak   | dd.mm.yyyy    | Novakovi    | xxxx             
Franci Novak   | dd.mm.yyyy    | Novakovi    | xxxx             
Tone Mihelčič  | dd.mm.yyyy    | Mihelčičevi | xxxx             
Matej Mihelčič | dd.mm.yyyy    | Mihelčičevi | xxxx             
Mojca Mihelčič | dd.mm.yyyy    | Mihelčičevi | xxxx             
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

OK. Mislim, da bova sedaj prišla skupaj.
Ker ne znam vstaviti svoje tabele, bom uporabil, kar vašo, čeprav stolpec ROD v mojem primeru ni potreben.

Ime in priimek | Datum rojstva | ROD | Starost na današnji dan |Št.oseb mlajših od X let |Št.oseb starejših od X let
Miha Novak | dd.mm.yyyy | Novakovi | xxxx
Jožica Novak | dd.mm.yyyy | Novakovi | xxxx
Franci Novak | dd.mm.yyyy | Novakovi | xxxx
Tone Mihelčič | dd.mm.yyyy | Mihelčičevi | xxxx
Matej Mihelčič |dd.mm.yyyy | Mihelčičevi | xxxx
Mojca Mihelčič |dd.mm.yyyy | Mihelčičevi | xxxx

Dajva reciva takole.
Miha, Jožica, Franci, Tone, Matej, Mojca so vodje ekip. V vsaki ekipi je več članov, za vsakega člana ekipe se po stolpcih vodi podatek o: imenu člana; Datumu rojstva in ' Starosti na današnji dan'.
Če bi torej vaši tabeli dodal še dva stolpca ( Št.oseb mlajših od X let |Št.oseb starejših od X let) bi tako dobil starostno strukturo ekipe po parametru ' mlajši od X let ' in ' starejši od X let'. V ta namen sem želel uporabiti funkcijo, ki bi mi to izračunala in iščem rešitev.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a admin »

Na žalost imate še vedno isto napako: za vsakega člana ekipe se po stolpcih vodi podatek o: imenu člana; Datumu rojstva in ' Starosti na današnji dan'.

Podatke morate voditi po vrsticah in ne po stolpcih!

Vendar izven tega- zakaj potrebujete funkcijo z dvema pogojema? Vsak stolpec ima semo en progoj. Prvi pogoj je

Koda: Izberi vse

=COUNTIF(območje, "danes-datum<18")
, drugi stolpec pa

Koda: Izberi vse

=COUNTIF(območje, "danes-datum>18")
. V obeh primerih je samo po en pogoj
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Vikmar
Prispevkov: 22
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 8:36 pm

Re: Kopiranje tabele v drugi list preko ''Prilepi s povezavo''

Odgovor Napisal/-a Vikmar »

Podatke moram voditi po nosilcih, uporabnikih ali 'vodjah ekip', ker se po njih vodi celotna evidenca tudi na drugih mestih v sklopu določenih projektov.
Na vsakega nosilca lahko 'pade' tudi več oseb. Za te osebe sem v sklopu vrstice za posameznega nosilca, označil stolpce z nazivi 'ime osebe', 'datum rojstva', 'izračun starosti na današnji dan'. To se pravi, če je maximum 10 oseb, ki 'padejo' na posameznega nosilca je to 30 stolpcev. Problem nastane,, ko mi funkcija COUNTIf prešteje poleg izračunane starosti tudi datum in da s tem napačne seštevke. Ko sem ' zadevo zastavil tako, da mi program iz izvornega lista prekopira vse stolpce razen stolpcev z rojstnimi datumi na drugi list in sem v tabeli dodal dva stolpca ( Št.oseb mlajših od X let; Št.oseb starejših od X let ) in v njih vnesel funkcijo COUNTIF sem dobim pravilne podatke in s tem ta problem rešil, pojavil se je pa drugi ' da se podatki prenesejo zadovoljivo, težava pa nastane, če brišem posamezno vrstico na izvorni tabeli. V tem primeru, vrstica na prekopirani tabeli ostane, v celicah vrstice pa se pojavi samo oznaka za neveljaven #SKLIC!'.
To je bil razlog, da se mi je zdela predlagana funkcija COUNTIFS logična in sprejemljiva.
Torej, če bi obstajala funkcija, ki bi pri izračunu vrednosti, po vrsticah izvzela določene stolpce in dala pravilen rezultat, bi bil problem rešen.
Je pa vedno ta težava z izvedbo, nas samoukov, ki nam je MP forum rešilna bilka :).
Odgovori