excel pomoč

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
tic
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Okt 05, 2005 8:55 am

excel pomoč

Odgovor Napisal/-a tic »

Pozdravljeni,
v A stolpec vpisujem telefonske st. V B stolpec ime lastnika stevilke, ce jo vem, drugace je prazno. Rad bi, ce se mi katera stevilka ponovi in da je ze vpisana kje v A stolpcu in ce je ime vpisano v B stolpcu, da se mi v C stolpec avtomatsko prepise ime , ce je znano za to stevilko, drugace pa ostane prazno. Hvala ze vnaprej. Lahko me poklicete, ce ni kaj razumljivo 041 710 820.
lp Jure
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

V celico C2 vpišite sledečo formulo:

Koda: Izberi vse

=IFNA(VLOOKUP(A2;$A$1:B1;2;FALSE);"")
In jo razpotegnite po stolpcu C. To je vse.

Več o funkciji VLOOKUP si lahko preberete v mnogih tematikah na tem forumu. Znotraj funkcije je pomembno predvsem sledeče $A$1:B1, saj s tem fiksirate celico A1 in se bo iskanje vedno začelo pri celici A1, končalo pa se bo eno vrstico višje od trenutne formule, saj ste osnovno formulo zapisali v C2, referencirali pa ste B1.

Funkcija IFNA pa samo poskrbi, da se v stolpcu C ne izpisujejo napake #N/A kadar Excel iskanega podatka ne najde.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
tic
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Okt 05, 2005 8:55 am

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a tic »

Najlepša hvala za formulo, ki seveda dela kot sem želel. Le kdo naj bi poznal rešitev, če ne vi :D .
Pojavi pa se mi en problem, če vpišem novo številko in ne poznam lastnika ostane v C prazno, potem pa se mi ta številka ponovi in zvem kdo je lastnik in v B vpišem lastnika je še ok. ko se mi pa ta številka zopet ponovi pa mi v C napiše 0, namesto lastnika številke. Problem je verjetno v tem, ker sta za enako številko dva podatka v B in sicer eden je prazen, drugič pa ime, pa vpiše prvega ki najde in to je prazno. Vedno bi moral lastnika vpisat, ko je številka prvič vpisana, kar pa je kar zamudno. A je morda še kakšna rešitev, da nebi upoštevalo tiste prazne celice kjer ni imena, oz da bi prepoznalo le ime in ne prazne celice, ko gre pregledovat, če se številka ponavlja.
Upam, da boste razumel, kaj sem hotel napisati in da nisem preveč zakompliciral.

Hvala še enkrat in Lep pozdrav
Jure
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a admin »

No, potem pa bo potrebno formulo bolj zakomplicirati.

tele formule pa ne bom razlagal, saj je razlaga kar dolgotrajna, zato jo kar napišem, vi pa jo morate zapisati v celico C2 in skopirati navzdol:

Koda: Izberi vse

=IFNA(OFFSET($B$1;MATCH(1;($A$1:A1=A2)*($B$1:B1<>"");0)-1;0);"")
Formula pa najde prvo neprazno vrednost v koloni B za podatek, ki je enak v koloni A. Torej najde prvo celico v koloni B (prvo ime), ki ima isto številko kot vpisana številka v koloni A
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
tic
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Okt 05, 2005 8:55 am

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a tic »

Hvala za hitri odgovor, ampak tole ko zapisem v C2 in skopiram navzdol mi izpise v celicah #VALUE! in nic ne dela
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a admin »

Če točno to formulo skopirate (ne prepišete, saj se lahko tako zmotite), potem mora delovati - preizkušeno.

Če pa vam res ne deluje, potem pa pomeni, da uporabljate neko starejšo verzijo Excela in v tem primeru je rešitev precej bolj kompleksna zato je bolje napisati kar makro.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
tic
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Okt 05, 2005 8:55 am

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a tic »

Ja sem jo skopiral in prilepil pa mi javi to napako kot sem napisal. Uporabljam pa office 2019, tako da nebi smela bit prestara verzija. Bom poskusil se na office 365.
hvala se enkrat
Lp
Jure

p.s.
V office 365 pa dela.
Imate morda idejo kaj bi bilo narobe nastavljeno morda da na office 2019, da ne dela, ker po moje ni prestar.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a admin »

:)

Boste pa morali malce sami reziskovati. Včasih sem hranil stare verzije Excela, zdaj pa sem uvidel, da to nima več smisla. zatorej jaz niti ne morem preizkusiti stvari na kakšni stari verziji.

Dejstva pa so sledeča:
  1. Vse funkcije IFNA, OFFSET, MATCH so stare funkcije in jih pozna Excel že "od nekdaj"
  2. Če je vaš rezultat #VALUE!, pomeni da v starejšem Excelu (vsaj) ena izmed funkcij vrne drugačen rezultat. Sklepam, da je to funkcija OFFSET
Zdaj morate pač ugotoviti katera funkcija je problematična in to tako da to kompleksno funkcijo pač razbijete po celicah:
  • V C2 vpišete

    Koda: Izberi vse

    =MATCH(1;($A$1:A1=A2)*($B$1:B1<>"");0)
    in ta skoraj zagotovo vrne #N/A, če podatka ne najde
  • V D2 potem pač vpišete

    Koda: Izberi vse

    =OFFSET($B$1;C2-1;0)
    in v Office 365 ta funkcija vrne #N/A, v vašem excelu pa verjetno #VALUE!
In če je temu tako, potem morate reči, da če je rezultat #VALUE! naj izpiše prazno celico, torej namesto IFNA, IFERROR

Koda: Izberi vse

=IFERROR(OFFSET($B$1;MATCH(1;($A$1:A1=A2)*($B$1:B1<>"");0)-1;0);"")
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
tic
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr Okt 05, 2005 8:55 am

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a tic »

Evo smo odkrili zakaj ni delalo v mojem office 2019. Pri vnosu formule v celico, ne smes potrditi z enter, ampak s ctrl+shift+enter, saj na tak nacin vneses matricno funkcijo. Resitev je nasel prijatelj Igor, menda celo na vasem forumu. Se enkrat najlepsa hvala obema za trud in pomoc.
LP
Jure
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel pomoč

Odgovor Napisal/-a admin »

Ah da :), čisto sem že pozabil, da je sintaksa $A$1:A1 pač matrična sintaksa in je zato celotna funkcija matrična funkcija, saj v novem Excelu matričnih funkcij ni več potrebno potrjevati z CTRl+SHIFT+ENTER: Matrične funkcije.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori