uvozu podatkov iz csv v excel

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

uvozu podatkov iz csv v excel

Odgovor Napisal/-a darijo »

Pri iskanju informacij sem odkril Vaš blog in forum. Vsekakor najprej pohvala, da svoje znanje in izkušnje delite z drugimi.

Moja "težava" pa tiči v uvozu podatkov iz csv datoteke v excel. Gre za podatke o porabi električne energije (trenutna moč, dvourna poraba, dnevna poraba) kar nanazadnje zaradi minutnega zapisa nanese enormno število vrstic. Pri prvem uvozu, upoštevajoč vejico so se podatki razvrstili normalno, a sem naknadno ugotovil, pri dvourni porabi oz. temperaturi v °C, da so podatki napačni, in sicer je porabo (4 stolpec oz. Total Electricity), ki ima lahko tudi tri decimalna mesta (v spodnjem primeru 0,166) razbil na dve števili :( .

Še primera:

1. dvourna poraba
Sensor ID, Timestamp, Data Type, Total Electricity, Phase 1 Electricity, Phase 2 Electricity, Phase 3 Electricity, Temperature_C, Temperature_F
0,18.10.2012 19:00:00, BiHourlySummary, 0,166, 0, 0, 0, 0, 32

2. temperatura
Sensor ID, Timestamp, Data Type, Total Electricity, Phase 1 Electricity, Phase 2 Electricity, Phase 3 Electricity, Temperature_C, Temperature_F
0,26.10.2012 06:55:00, Live, 104, 36, 39, 29, 22,3, 72

Kot rešitev sem probal najprej z združevanjem števil, nato pa še z določanjem fiksne širine. Niti prvi, niti drugi način nista najbolj uporabna glede na enostavnost in čas :roll: . Ena od rešitev bi bila, če bi bili podatki v osnovi med seboj ločeni že z podpičjem, saj sta pika oz. dvopičje že v uporabi pri datumu oz. v času. Vendar, če ne bi bilo čejev,...

Zato me zanima, kako bi si lahko olajšal delo in prihranil čas :?:
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: uvozu podatkov iz csv v excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Kot ste rekli že sami je problem v tem, da so podatki ločeni z vejico, ki pa se hkrati lahko pojavi tudi med podatki samimi - že to je torej dovolj, da uvidite, da ni preproste rešitve, saj je napaka že na izvoru podatkov!

Toda, v kolikor so podatki zares zapisani tako, kot ste zapisali potem pa imate možnost avtomatizacije postopka uvoza. Če je torej res, da je pri dveurni porabi skupna poraba vedno zapisana v obliki decimalnega števila z vejico in pri elementarnem zapisu vedno temperatura zapisana kot decimalno število z vejico, potem lahko podatke normalno uvozite in po uvozu pač upoštevate, da morate pri vrstici 'BiHourlySummary' združiti stolpca za porabo, torej stolpca D in E, pri elementarnem zapisu pa stolpca za temperaturo, torej H in I.

V kolikor pa zgoraj zapisana predpostavka ne velja potem pa mogoče velja predpostavka, da je za "pravo" vejico, torej vejico, ki loči podatke vedno presledek - tako ste zapisali vi v primerih.. V tem primeru pa lahko najprej v celi CVS datoteki najprej vejico in presledek zamenjate s podpišjem (' ,' --> ';') in potem uvozite popravljeno datoteko tako da za ločilo izberete podpičje.

Če ne velja nič od tega in se decimalni simbol vejic pač lahko pojavi v poljubnem stolpcu in včasih ne, včasih pa da; potem pa ni možnosti avtomatičnega uvoza, saj računalnik preprosto ne more vedeti ali je neka vejica meja med dvema številoma ali decimalni simbol.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: uvozu podatkov iz csv v excel

Odgovor Napisal/-a darijo »

Hvala za hiter odogovor in nasvete. :D

Ravno danes pa sem dobil še odgovor od podjetja. V nadzorni plošči sem spremenil Območne in jezikovne možnosti iz slovenščine v angleščino (UK) in začuda zadeva deluje :roll:

Še enkrat hvala.
Vsekakor Vas spremljam še naprej in tudi priporočam.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: uvozu podatkov iz csv v excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Da, deluje; vendar pazite, saj ste s tem spremenili nastavitve celotnih Oken in zatorej vseh programov!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: uvozu podatkov iz csv v excel

Odgovor Napisal/-a darijo »

OK. Hvala za opozorilo.
Odgovori