zaokroževanje časa na pol ure

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
patricija17
Prispevkov: 4
Pridružen: Ne Feb 20, 2011 11:21 pm

zaokroževanje časa na pol ure

Odgovor Napisal/-a patricija17 »

Pozdravljeni

zanima me , če mi lahko poveste, kako bi rešil sledeč primer.
Imam časovno polje (a31), katerega izračunam s funkcijo"=sum(a1:a30)". Polje a31 imam oblikovano po meri v obliki [hh]:mm. Rezultat pride recimo 159:40. To pomeni 159 ur in 40 minut. Ta čas pa bi rad zaokrožil na pol ure.Torej bi rad, da se mi v naslednjem polju(a32),ali pa kar v tem(a31-tem) izpiše- izračuna število 159 ur in 30 minut oz. 159:30. Skratka čase od 0 do 14 min bi zaokrožil navzdol,od 15 do 44 bi zaokrožil na 30, od 45 do 59 pa navzgor. Seveda bi pri tem 3.primeru moral ure za 1 uro povečati. Hvala za odgovor.
lep pozdrav Tine
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: zaokroževanje časa na pol ure

Odgovor Napisal/-a admin »

Problem vam bo rešila sledeča funkcija:

Koda: Izberi vse

=ROUND(A1*48;0)/48
Kako do tako "nore" formule priti, pa bom objavil v blogu :wink:, do tedaj pa uporabnike foruma "izzivam", da najdejo razlago za to formulo.. Namig: Rešitev lahko najdete na že obstoječih zapisih mojega bloga in to tako, da združite zapis, ki govori o zaokroževanju z zapisom, ki govori o predstavitvi časa v Excelu...
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
cedra
Prispevkov: 264
Pridružen: Po Jul 25, 2005 11:11 pm
Kraj: Kamnik

Re: zaokroževanje časa na pol ure

Odgovor Napisal/-a cedra »

Vem za kaj gre v zgornji formuli, ne vem pa, če bom znal opisati...
V bistvu dan ni več razdeljen na 24 ur, ampak na 48! To z drugimi besedami pravzaprav pomeni, da smo dan razdelili, ne po urah, temveč po 1/2 ure. Če bi želeli zaokroževanje na 15 minut pa bi morali množiti oz. deliti z 96...itd. Tudi vaš prispevek na blogu sem prebral in seveda zvedel marsikaj novega 8)
Hvala!
lp,

cedra
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: zaokroževanje časa na pol ure

Odgovor Napisal/-a admin »

:) Res je Cedra, povsem pravilno ste razumeli :)

Podrobnejša analiza oz. razlaga, pa kot obljubljeno, na blogu (zaokroževanje časa).
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
patricija17
Prispevkov: 4
Pridružen: Ne Feb 20, 2011 11:21 pm

Re: zaokroževanje časa na pol ure

Odgovor Napisal/-a patricija17 »

g.Matjaž najlepša hvala za tako obširno razlago. Upam , da bo vaš odgovor na moje vprašanje še komu pomagal.

lep pozdrav Tine
Odgovori