Razvrščanje

Pomoč pri delu z MS Excelom
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
Najprej lep pozdav vsem na forumu, posebej pa ZePe in prtenjam. Z njuno pomočjo kar napredujem z razvojem programčka.
zdaj pa imam naslednji primer za razrešiti.

A B C D E F G H
Ime Vrednost1 Vrednost2 Razvrščeno Ime Vrstni red
robi 500 200 xxxxxx franci 1
gregor 300 300 xxxxxx robi 2
tone 400 500 xxxxxx tone 3
franci 500 400 xxxxxx gregor 4

Najprej moram razvrstiti po velikosti zapise v stolpcih A in B. To naredim z INDEX in formulo o razvrščanju v matriki in dobim v D stolpcu ime in njegove vrednosti. Ok. To greje.
V stolpcih G in H pa bi rad dobil pravilni vrstni red, ker imam nov pogoj:
robi in franci imata enako vrednost v A, vendar boljši od njiju je tisti z višjo vrednostjo v B. In tistemu se naj pripiše zaporedna številka-vrstni red. Torej, če imata katerakoli dva ali več enake vrednosti v A, naj jih v G razvrsti, kdor ima večjo vrednost v B.

Mislim, da je to nekaj podobnega kot:
delaveci z istim presegom dela dobijo nagrado, če imajo tudi izpolnjen drug pogoj, ...

HVALA za pomoč.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Dajte prosim zapisat izgled tabel v med CODE oznake, saj v tem primeru ostane širina znakov nespremenjena in potem vstavite toliko presledkov, da se bo lepo videlo, kaj spada v kateri stolpec. Potem pa v vsak stolpec vpišite podatke in tudi označite kaj mora biti na izhodu. Šele tako si bom lahko predstavljal, kaj pravzaprav želite.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

O, jaz but... :roll: !
Oprosti.

Koda: Izberi vse

A          B	  C	  D,E,F	G	     H
Ime	     Vrdn1 Vrdn2 Razvr	Ime	   Vrst.red
robi	    500	200	x,x,x	franci	1 
gregor	  300	300	x,x,x	robi	  2
tone	    400	500	x,x,x	tone	  3
franci	  500	400	x,x,x	gregor	4
Je to v redu?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

To vam reši funkcija sort. Izberite napredno sortiranje in najprej sortirajte po koloni B in potem po koloni C.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
To ne reši naloge.
Namreč, preden dobim podatke mi program preračunava vrednosti. Rabil pa bi formulo, ki bi samodejno sortirala stolpec G.
Torej, če imata dve osebi enaki vrednosti v B, naj bo tisti na prvem mestu, ki ima HKRATI večjo vrednost v C.
Rad bi v G stolpec zapisal formulo, ki bi mi vrnila ime osebe s tema pogojema.

Hvala. LP, Robert.
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Še nekaj.
Na slo-tech sem se dopisoval z ZePe, tudi ti si se oglasil tam. Podal sem dve vprašanji, žal pa nisem dobil odgovora.
Tam sem tudi začel razvijat program in mi je ZePe veliko pomagal. Lahko tam pogledaš temo "excel razvrščanje" z mojim nickom rferrari?

Hvala.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,
rferrari napisal/-a: Na slo-tech sem se dopisoval z ZePe, tudi ti si se oglasil tam.
Na našem forumu ste še sveži in po pisanju sodeč sklepam, da ste tudi mladi. Naš forum je malce specifičen, saj se (kot moderator) trudim, da vzdržujemo neko mejo komunikacije zatorej se - če se ne poznamo in dogovorimo drugače - Vikamo ;)
rferrari napisal/-a: Podal sem dve vprašanji, žal pa nisem dobil odgovora.
In to vam nič ni povedalo... Vsakdo, ki vam ali tisoče drugim pomaga, dela to zastonj in vse premalo ljudi se tega zaveda. Ne morete pričakovati, da bodo kar vsi ki nekaj znajo čakali in upali da vam lahko rešijo VAŠE probleme. Če ste odgovor na vprašanje dobili in vi vem da ste ga dobili je to nekako to - ne morete potem še vrtati in vrtati in vrtati - nekako se ne spodobi -
rferrari napisal/-a: Tam sem tudi začel razvijat program in mi je ZePe veliko pomagal. Lahko tam pogledaš temo "excel razvrščanje" z mojim nickom rferrari?
To je seveda sedaj kar skupek obeh gornjih opomb ;) Malce premislite - ne rešujem MOJEGA problema, temveč VAŠEGA!

In še rešitev...

Z dvema pogojema boste težko nadaljevali saj se bodo formule zakomplicirale in resnici na ljubo niti ne vem ali bi se dalo rešiti problem samo s formulami, če bi imeli dva povsem splošna in neodvisna pogoja... A v vašem primeru na srečo temu ni tako, saj lahko oba pogoja banalno preprosto združite v en pogoj.

Vi imate dve števili in iščete razporeditev, kjer je prvi sortni pogoj prvo število drugi pa drugo - Rešitev je preprosto v tem, da obe števili združite v eno število in potem sortirate po tem številu. V kolono F (ali katero drugo) torej zapišite sledečo formulo:

Koda: Izberi vse

=100*B1+C1
S tem ste iz dveh števil dobili enega:

Koda: Izberi vse

A          B     C     ....  
Ime        Vrdn1 Vrdn2 ....  nova formula
robi       500   200   ....   500200
gregor     300   300   ....   300300
tone       400   500   ....   400500
franci     500   400   ....   500400
In sedaj uporabite že rešitev ki jo imate torej s funkcijo Large in index. :)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Pozdravljeni.
Najprej opravičilo.
Se opravičujem, če sem bil preveč neposreden. Splet okoliščin današnjega dne me je pač zanesel. Res sem odnedavnega pridružen član na vašem forumu, nisem pa ravno mlad (srednaj leta). Se zavedam, da je vsa pomoč, ki mi jo ponudite, vaša dobra volja. Nisem navajen težiti. Vsak ima svoje obveznosti, tudi. Upam, da je razvidno iz mojih kontaktov, da sem hvaležen za odgovore.
Sem se opravičil?

Preizkusil bom vaš predlog in vnesel formulo. Kar dobim in uredim, vam javim. V redu?

Hvala,
Robert.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Velja,

S tem, da to mora zagotovo delovati, saj po enem stolpcu znate sortirati, s pomočjo te funkcija pa imate sedaj en stolpec, po katerem MORATE sortirati. Seveda pa morate tudi razumeti, kako je to novo število sestavljeno in da mora biti prvi faktor pač večji od največjega drugega števila, zato sem izbral 1000, saj so vsa druga števila največ trimestna!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
To deluje. Deluje tudi, če označim tri stolpce in jih razvrstim ročno - z ukazom. Najprej po enem, nato po drugem stolpcu.
Toda to ni ustrezna rešitev.
Verjetno bi moral napisati makro, ali kaj podobnega, da bi dobil pravo vrednost.
Namreč, da bi to delovalo samodejno, bi bilo potrebno povezati veliko pogojev. Moral bi v enem "stavku" povedati:

Če imata dve osebi enako prvo vrednost, potem ju razvrsti padajoče po drugi vrednosti.

Na takšen način razmišljam proti rešitvi. Saj če bi si začel na tak ančin postavljati vprašanja, bi morda prišel do odgovorja. Le v katerem "jeziku" ga zapisati?

LP,
Robert.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

V Excelu imate na voljo makre, ki se pišejo v programskem jeziku VBA. S pomočjo VBA-ja lahko rešite praktično vse in makri se lahko sprožajo ob različnih akcijah - je pa res, da je potrebno znati programirati in za kaj kompleksnejšega ni dovolj snemanje makrov.

V kolikor to delate zase oz. po lastni želji in za hobi, potem si sposodite kakšno knjigo o VBA in začnite tam (lahko vam priporočam mojo knjigo, ki je namenjena začetnikom).

V kolikor pa to delate za podjetje, pa vam svetujem, da to prepustite strokovnjakom. Razlog za to je banalno preprost - podjetje se ukvarja pač z neko osnovno dejavnostjo in bolje se je osredotočiti tja, kot početi druge stvari in zanemariti osnovno dejavnost. Pri računalnikih se to preprosto dejstvo prehitro pozabi, saj mnogi mislijo, koliko bodo privarčevali podjetju, če bodo informacijske rešitve razvijali sami. Kar seveda ni res – tudi poslovno stavbo si podjetje ne gradi samo … Dobro; izdelavo lahko zaupate komurkoli, a seveda vam bom pač ponudil moje storitve. :)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.

Ali se lahko knjiga uporablja tudi za novejšo Pisarno?
In, kje je dostopna, jo lahko naročim pri vas?

LP,
Robert.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Da, knjiga je veljavna za vse verzije Pisarne, na žalost pa ni več v prodaji. Je pa dosegliva v knjžnicah
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
Učim se po knjigi VB.NET. No ja, pomagam si razumeti določene stvari.
Zanima pa me:
Naj se preselim na forum VB, ker smo se začeli pogovarjati o pisanju makrov, ukazov, ... ?

Ko sem napisal nekaj kod, sem imel težavo vpisati narekovaj (eno črtico pred ukazom). Namreč, na tipkovnici nisem našel zaporedja bližnjičnih tipk.
Poiskal sem v Wordu, preko vstavi/simbol enojni narekovaj, ampak tam nisem imel vpisanih tipk za bližnjico.
Imam čisto nov prenosnik, omejeno verzijo Pisarne (start word in excel). Je tu težava?
Kako naj vpišem to črtico?

Hvala,
Robert.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Razvrščanje

Odgovor Napisal/-a admin »

rferrari napisal/-a: Naj se preselim na forum VB, ker smo se začeli pogovarjati o pisanju makrov, ukazov, ... ?
:) To se morate pač sami odločiti - nihče vam ne brani vprašati tam, kjer pričakujete, da boste odgovor našli
rferrari napisal/-a: Ko sem napisal nekaj kod, sem imel težavo vpisati narekovaj (eno črtico pred ukazom). Namreč, na tipkovnici nisem našel zaporedja bližnjičnih tipk.
Poiskal sem v Wordu, preko vstavi/simbol enojni narekovaj, ampak tam nisem imel vpisanih tipk za bližnjico.
Imam čisto nov prenosnik, omejeno verzijo Pisarne (start word in excel). Je tu težava?
Kako naj vpišem to črtico?
Hm... tule pa nekaj strari ne paše v kontekst:
  1. Enojni narekovaj (črtico) na slovenski tipkovnici najdete pod vprašajem
  2. Tip MS Pisarne z VBA nima ravno mnoge zveze - nekaj že, a to so bolj obrobne razlike.
  3. A tisto, kar me v vašem vprašanje "bega" je uporaba Word-ovega ukaza 'Vstavi simbol' - VBA makrov namreč ne pišete v Word-ovem dokumentu, temveč v posebnem VBA urejevalniku do katerega pridete najlažje tako da uporabite kombinacijo ALT+F11
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori